Hmotnostní spektrometrie v Česku
Stavba a studie 180° hmotového spektrometru Siriho typu
Diplomová práce Zdeňka Dolejška z roku 1957 zabývající se dostavbou a vylepšením 180° magnetického sektorového spektrometru, který se začal stavět v roce 1951 v Radiologickém ústavu v Praze podle práce W. Siriho (Rev. Sci. Instrum. 18, 540, 1947).
Hmotový spektrometr Ústavu fysikální chemie ČSAV
Článek Vladimíra Čermáka, Vladimíra Hanuše a Miroslava Pacáka z roku 1959 popisující konstrukci prvního československého hmotnostního spektrometru. Magnetický hmotnostní spektrometr Nierova typu byl sestrojen v Laboratoři fyzikální chemie ČSAV.
Počátky a historie československé hmotnostní spektrometrie.
Kniha vydaná v roce 2012 Českou společností pro hmotnostní spektrometrii a českou pobočkou Thermo Fisher Scientific je sbírkou vzpomínek dvanácti pamětníků na doby minulé, kdy si hmotnostní spektrometrie teprve začínala razit svou cestu.
Mass Spectrometry at the IOCB
Plakáty Českého muzea hmotnostní spektrometrie, které shrnují historii hmotnostní spektrometrie v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze.
History of the Secondary Ion Mass Spectrometry in the Czech Republic
Plakát prezentovaný Janem Lorinčíkem během konference Prague Meeting on Historical Perspectives of Mass Spectrometry (Praha, 2021).
Škola hmotnostní spektrometrie v zrcadle času
Série plakátů, které rekapitulují historii populárních vzdělávacích kurzů pořádaných Spektroskopickou společností od roku 1986. Plakáty prezentoval Josef Cvačka na 22. ročníku Školy hmotnostní spektrometrie (Milovy, 2023).
Sborník přednášek z první Školy hmotnostní spektrometrie
Přednášky prezentované na prvním ročníku Školy hmotnostní spektrometrie. Vydala Československá spektroskopická společnost v roce 1987 jako součást Bulletinu číslo 51.