ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Kviz

MS kvíz

Děkujeme, že jste se zúčastnili našeho kvízu!

Vaše skóre: /10
  • 1.
    Kdo sestrojil první hmotnostní spektrometr na území České republiky?

    Vaše odpověď:
    Správná odpověď:

    První hmotnostní spektrometr v zemi byl postaven v Laboratoři fyzikální chemie ČSAV. Podíleli se na něm čtyři mladí pracovníci laboratoře, Vladimír Čermák, Vladimír Hanuš, Josef Cabicar a Čestmír Jech.  V době poválečného nedostatku bylo velmi obtížné sehnat potřebné součástky, velkou část zdrojů tvořil německý kořistný materiál. Jednalo se o magnetický spektrometr Nierova typu s jednoduchou fokusací a 60° magnetickým polem čerpaný rtuťovou difúzní pumpou. Zařízení bylo dokončeno po dvou letech, v roce 1953. Konstrukce tohoto přístroje byla mimořádným počinem, který byl v r. 1954 oceněn udělením Státní ceny. [Z. Herman, Chem. Listy 104, 955, 2010]

  • 2.
    Chemická ionizace (CI) je měkká ionizační technika používaná v hmotnostní spektrometrii. Kdo ji objevil?

    Vaše odpověď:
    Správná odpověď:

    Chemická ionizace byla objevena v laboratořích společnosti Humble Oil and Refining Company v Baytownu v Texasu. Munsonova and Fieldova seminární práce o chemické ionizaci vyšla v roce 1966. [https://doi.org/10.1021/ja00964a001]

  • 3.
    Kdo naučil létat molekulární slony?

    Vaše odpověď:
    Správná odpověď:

    John Fenn získal v roce 2002 Nobelovu cenu za chemii za práci týkající se elektrosprejové ionizace biologických makromolekul. Jeho slavná fráze: „Přiměli jsme slony létat“ odkazuje na schopnost elektrospreje generovat ionty v plynné fázi z velkých molekul bílkovin.

  • 4.
    Do roku 2019 byla jednotka kilogram definovaná pomocí mezinárodního prototypu uloženého u Mezinárodního úřadu pro míry a váhy v Sèvres ve Francii. Prototyp kilogramu byl vyroben ze slitiny platiny a jednoho dalšího kovu. Tímto kovem bylo:

    Vaše odpověď:
    Správná odpověď:

    Mezinárodní prototyp kilogramu byl válec o výšce i průměru 39 mm vyrobený ze slitiny 90 % platiny a 10 % iridia.

  • 5.
    Josef Mattauch je známý díky vývoji spektrometru s dvojitou fokusací (Mattauch-Herzogova geometrie), výzkumu izotopů a stanovení atomových hmotností. Jeho kariéra je spjata s Ústavem císaře Viléma pro chemii v Berlíně. Víte, kde se J. Mattauch narodil?

    Vaše odpověď:
    Správná odpověď:

    Josef Mattauch se narodil v roce 1895 v Moravské Ostravě v tehdejším Rakousko-Uhersku.

  • 6.
    Co je základní pík v hmotnostním spektru?

    Vaše odpověď:
    Správná odpověď:

    Základní pík je pík s největší intenzitou mezi všemi píky ve spektru. Intenzita každého píku ve spektru je vyjádřena v procentech vztažených k intenzitě základního píku.

  • 7.
    Jaká je trajektorie nabité částice pohybující se kolmo k vektoru magnetické indukce homogenního magnetického pole ve vakuu?

    Vaše odpověď:
    Správná odpověď:

    Magnetická síla je kolmá k rychlosti, takže na nabité částici nevykonává práci. Kinetická energie a rychlost částic proto zůstávají konstantní. Směr pohybu je ovlivněn, ale ne rychlost.

  • 8.
    Měsíčním kráterům jsou obvykle dávána jména vědců a výzkumníků. Jeden z kráterů na Měsíci se nazývá podle významného vědce z oblasti hmotnostní spektrometrie. Po kom je pojmenován?

    Vaše odpověď:
    Správná odpověď:

    Aston je 44-kilometrový impaktní kráter nacházející se při severozápadním okraje Měsíce. Kráter byl pojmenován na počest Francise W. Astona.

  • 9.
    Joseph John Thomson (1856 - 1940), nositel Nobelovy ceny za fyziku, je vynálezcem hmotnostního spektrometru, objevitelem elektronu a izotopů stabilních prvků. Méně známé je však povolání jeho rodičů. Čím byl jeho otec?

    Vaše odpověď:
    Správná odpověď:

    Jeho otec, Joseph James Thomson, provozoval antikvariát, který založil Thomsonův pradědeček. [Wikipedie]

  • 10.
    Jaká je trajektorie nabité částice pohybující se souběžně s vektorem intenzity homogenního elektrického pole ve vakuu?

    Vaše odpověď:
    Správná odpověď:

    Pokud se kladný náboj pohybuje ve stejném směru jako vektor elektrického pole, jeho rychlost se zvýší. Pokud se pohybuje v opačném směru, zpomalí se. Pokud se záporný náboj pohybuje ve stejném směru jako vektor elektrického pole, částice se zpomalí. Pokud se pohybuje v opačném směru, zrychlí se.

Naše webové stránky používají cookies. Pomáhají ke správné funkci stránek a lepšímu uživatelskému zážitku. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

Rozumím